HRR

2013 2012 2011
2008 2009 2010
2005 2006 2007
2002 2003 2004
1999 2000 2001

UK

2013 2012 2011
2008 2009 2010
2005 2006 2007
2002 2003 2004
1999 2000 2001
2013 Events Video


Oxford City Royal

Saturday 18 August oxfordcityroyalregatta


Peterborough Summer

Saturday 10 August peterboroughcityrowing

Sudbury Regatta
Saturday 3 August
sudburyrowingclub.org.uk


Staines Amateur

Saturday 27 July
www.stainesregatta.com


Kingston Regatta

Saturday 13 July
kingstonregatta.co.uk/


Henley Royal Regatta

Wed-Sun, 3-7 July
www.hrr.co.uk/


Henley Regatta Qualifiers

Friday 28 June
www.hrr.co.uk/


Marlow Regatta

Saturday 15 June
www.themarlowregatta.com/

Reading Amateur
Saturday 8 June
reading-amateur-regatta.org


Metropolitan Regatta

Saturday 1 June
www.metregatta.org


Monmouth Regatta
Saturday 25 May www.monmouthrc.org.uk

Thames Ditton Regatta
Saturday 18 May
thamesdittonregatta.co.uk

Bedford Regatta

Saturday 11 May
bedfordrowing.co.uk

Wallingford Regatta
Sunday 11 May
wallingford.regatta.org.uk

Hammersmith Regatta
Saturday 27 April
hammersmithregatta.org/


Women's Eights Head of the River
Saturday 9 March
www.wehorr.org/results.htm/


Schools Head of the River
Thursday 7 March
www.shorr.org.uk/


2012 Events Video

Head of the River Fours
Saturday 10 November
www.hor4s.org.uk/


Diamond Jubilee RowingChampionships
Sat-Sun 20-21 September
britishrowing.org/djrc
gsheet PlayList

Evesham Regatta

Saturday 15 September
evesham-rowing-club.co.uk
gsheet PlayList


Ross on Wye
Monday 27 August
rossrowingclub.co.uk
gsheet PlayList


Gloucester Regatta
Sunday 26 August
gloucester-rowing.org
gsheet PlayList


Oxford City Royal
Saturday 18 August oxfordcityroyalregatta
gsheet PlayList


Peterborough Summer

Saturday 11 August peterboroughcityrowing

Sudbury Regatta
Saturday 4 August
sudburyrowingclub.org.uk
gsheet PlayList


Henley Town Regatta
Saturday 28 July
henleytownregatta.org.uk
gsheet PlayList


Staines Amateur
Saturday 21 July
www.stainesregatta.com

gsheet PlayList


Molesey Regatta
Saturday 14 July
moleseyregatta.co.uk/
gsheet PlayList


Kingston Regatta
Saturday 7 July
kingstonregatta.co.uk/
gsheet PlayList


Henley Royal Regatta
Wed-Sun, 27 June-1 July
www.hrr.co.uk/

gsheet PlayList

Henley Royal Regatta
Wed-Sun, 29 June-3 July
www.hrr.co.uk/


Henley Regatta Qualifiers
Friday 22 June
www.hrr.co.uk/

gsheet PlayList


Henley Womens Regatta

Sunday 17 June
www.hwr.org.uk/

gsheet PlayList


Marlow Regatta
Saturday 16 June
www.themarlowregatta.com/


Reading Amateur
Saturday 9 June
reading-amateur-regatta.org

gsheet PlayList


Metropolitan Regatta

Saturday 2 June
www.metregatta.org

Monmouth Regatta

Saturday 26 May www.monmouthrc.org.uk
gsheet PlayList


Twickenham Regatta

Saturday 19 May
twickenhamrc.net/regatta/
gsheet PlayList


Wallingford Regatta

Sunday 6 May
wallingford.regatta.org.uk
Schools Head of the River
Tuesday 20 March
www.wsbc.org.uk/shorr/


Head of the River
  
Saturday 17 March
http://www.horr.co.uk/


Women's Eights
Head of the River

Saturday 3 March
wehorr.org/results.htm




2011 Events Video
Head of the River Fours
Saturday 5 November
www.hor4s.org.uk/


Ross on Wye
Monday 29 August
rossrowingclub.co.uk
 
Gloucester Regatta
Sunday 28 August
gloucester-rowing.org
 

Oxford City Royal
Saturday 20 August oxfordcityroyalregatta

Peterborough Summer
Saturday 13 August peterboroughcityrowing

World Rowing
Junior Championships

Wed-Sun 3-7 August www.wrjc2011.com

Henley Town &
Visitors Regatta

Saturday 30 July henleytownregatta.org.uk

Staines Amateur
Saturday 23 July
www.stainesregatta.com


Molesey Regatta
Saturday 16 July
moleseyregatta.co.uk/
 

Kingston Regatta
Saturday 9 July
kingstonregatta.co.uk/

Henley Royal Regatta
Wed-Sun, 29 June-3 July
www.hrr.co.uk/


Henley Regatta Qualifiers
Friday 24 June
www.hrr.co.uk/


Henley Womens Regatta
Sunday 19 June
www.hwr.org.uk/


Marlow Regatta
Saturday 18 June
www.themarlowregatta.com/


Reading Amateur
Saturday 11 June
reading-amateur-regatta.org

 
Metropolitan Regatta
Sat-Sun 4-5 June
www.metregatta.org

 
Twickenham Regatta
Saturday 28 May
www.twickenham-regatta.org

Worcester Regatta
Saturday 21 May
www.wrc1874.co.uk/

Bedford Regatta
Saturday 14 May
bedfordrowing.co.uk

Thames Ditton Regatta
Saturday 7 May
thamesdittonregatta.co.uk

Wallingford Regatta
Sunday 1 May
wallingford.regatta.org.uk

Evesham Regatta
Saturday 30 April
evesham-rowing-club.co.uk

Hammersmith Regatta
Saturday 16 April
hammersmithregatta.org/


 

Henley Royal Regatta, Friday, 30 June 2000


175 The Temple Challenge Cup Heat 3 180 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1
1: Nottingham Univ., 'A' hrr51_02 1: Rob Roy BC hrr51_03
2: N. U. I., Galway, Ireland 2: RO


178 The Wyfold Challenge Cup Qfinal 179 The Fawley Challenge Cup Heat 1
1: Worcester RC hrr51_06 1: Henley R. C.  hrr51_07
2: Lea R. C. 'A' 2: Maidenhead R.C.


176 The Princess Royal Challenge Cup Qfinal 124 The Temple Challenge Cup Heat 3
1: L Cretchley hrr51_08 1: Yale Univ., U.S.A. hrr51_09
2: Durham Univ. 2: Manchester Univ.


125 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1 137 The Visitors Challenge Cup Qfinal
1: The Tideway Scullers' Sch. hrr51_10 1: Oxford Brookes Univ. 'A' hrr51_11
2: Birmingham R. C. 2: Trinity Coll., Dublin 'B'


138 The Wyfold Challenge Cup Qfinal 139 The Fawley Challenge Cup Heat 1
1: Holme Pierrepont R.C. 'A' hrr51_12 1: Dulwich Coll. & King's Coll. Sch. hrr51_13
2: Lea R. C. 'B' 2: Queen's Tower B. C.


126 The Temple Challenge Cup Heat 3 140 The Prince Philip Challenge Cup Qfinal
1: Univ. of Cape Town, S. Africa hrr51_14 1: London R. C. hrr51_15
2: Hertford Coll., Oxf. 2: Molesey B. C.


141 The Fawley Challenge Cup Heat 1 152 Double Sculls Qfinal
1: Tiffin Sch. hrr51_16 1: Van Der Linden & Aardwijn hrr51_17
2: Kimura & Okukmura 2: Woods & Pollard


177 The Diamond Challenge Sculls Qfinal 105 The Ladies Challenge Plate Qfinal
1: S. D. Goodbrand hrr51_18 1: Univ. of Cal., Berkeley, U.S.A. hrr51_19
2: S. D. Colbert 2: Tiffin Sch.


106 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1 109 The Visitors Challenge Cup Qfinal
1: Bewl Bridge R. C. hrr51_20 1: Univ. of London hrr51_21
2: Oundle Sch. 2: Isis B. C.


110 The Fawley Challenge Cup Heat 1 111 The Princess Royal Challenge Cup Qfinal
1: Reading R. C. hrr51_22 1: D. K. Flood hrr51_23
2: Peterborough City R. C. 2: L. H. Carey


112 The Ladies Challenge Plate Qfinal 113 The Wyfold Challenge Cup Qfinal
1: Molesey B. C.  hrr51_24 1: Grasshopper, Zurich, Switz. hrr51_25
2: Crabtree B. C.  2: Upper Thames R.C.


114 The Fawley Challenge Cup Heat 1 115 Double Sculls Qfinal
1: Wycliffe Sc,C. & Gloucester R. C. hrr51_26 1: Kalizan & Samuelsen hrr51_27
2: Marlow R. C.  2: Webb & Gardner


116 The Diamond Challenge Sculls Qfinal 117 The Temple Challenge Cup Heat 3
1: A. H. Abdullah hrr51_28 1: Oxford Brookes Univ. 'A' hrr51_29
2: G. C. Monnickendam 2: Rostock & Heidelberg, Germany


172 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1 120 The Prince Philip Challenge Cup Qfinal
1: Nereus & D.S.R. Laga, Holland hrr51_30 1: Leander & Oxford Brookes Univ. hrr51_31
2: Univ. of Washington, U.S.A. 2: Nephthys B. C.


122 The Fawley Challenge Cup Heat 1 124 The Silver Goblets Challenge Cup Qfinal
1: Molesey B. C. hrr51_32 1: Searle & Coode hrr51_33
2: Rostock & Heidelberg, Germany 2: Stevens & Stevens


125 The Temple Challenge Cup Heat 3 126 The Visitors Challenge Cup Qfinal
1: Brown Univ., U.S.A. hrr51_34 1: Cambridge Univ.  hrr51_35
2: L.M.B.C., Cam 2: Imperial Coll., Lon. 


127 The Britannia Challenge Cup Qfinal 130 The Fawley Challenge Cup Heat 1
1: Univ. of London hrr51_36 1: Leander Club & Llandaff R. C. hrr51_37
2: G. S. R. Gyas, Holland  2: Tiffin Sch.


135 The Visitors Challenge Cup Qfinal 168 The Fawley Challenge Cup Heat 1
1: Brock Univ., Canada hrr51_40 1: Windsor Boys' Sch. & Burway hrr51_41
2: Nottingham Univ. 2: Manchester Univ.


136 The Thames Challenge Cup Qfinal 137 The Princess Royal Challenge Cup Qfinal
1: K.R.C. Gent, Belgium hrr51_43 1: R. J. Romero hrr51_44
2: Nottingham & Union R. C. 2: Brown Univ., U.S.A.


138 The Princess Elizabeth Challenge Cup Qfinal 139 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1
1: Groton Sch., U.S.A. hrr51_45 1: Hansa, Hamburg, Germany hrr51_46
2: Abingdon Sch. 2: The Tideway Scullers' Sch. 'A'


140 The Thames Challenge Cup Qfinal 142 The Princess Elizabeth Challenge Cup Qfinal
1: Garda Siochana, Ireland hrr51_47 1: St. Joseph's Prep. Sch., U.S.A. hrr51_48
2: Cascade Rowing, U.S.A. 2: Hampton Sch.


143 The Ladies Challenge Plate Qfinal 144 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1
1: Rostock & Heidelberg, Germany hrr51_49 1: Australian Inst. of Sport, Australia hrr51_50
2: Lea R. C.  2: Maidenhead & Upper Thames


145 The Thames Challenge Cup Qfinal 147 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1
1: Molesey B. C. 'A' hrr51_51 1: Thames R. C. hrr51_52
2: Thames Tradesmen's R. C. 2: Leander Club & Llandaff R. C.


149 The Princess Elizabeth Challenge Cup Qfinal 202 The Diamond Challenge Sculls Qfinal
1: Radley Coll. hrr51_53 1: C. P. Greenaway hrr51_54
2: Bedford Sch. 2: T. E. W. Rogers


151 Double Sculls Qfinal 157 The Queen Mother Challenge Cup Heat 1
1: Lawson & Lyall-Cottle hrr51_55 1: Peterborough City R. C. hrr51_56
2: Smith & Herbertson 2: Walton R. C.


187 The Wyfold Challenge Cup Qfinal 160 The Ladies Challenge Plate Qfinal
1: Queen's Tower B. C. hrr51_57 1: Brown Univ., U.S.A. hrr51_58
2: Holme Pierrepont R. C. 'B' 2: Lea R. C. 


161 The Britannia Challenge Cup Qfinal 162 The Temple Challenge Cup Heat 3
1: Lea R. C.  hrr51_59 1: A.S.R. Nereus, Holland hrr51_60
2: Black Sheep R. C.  2: Reading Univ.


166 The Diamond Challenge Sculls Qfinal 152 The Prince Philip Challenge Cup Qfinal
1: T. C. Gale hrr51_61 1: Notts C. R. A. hrr51_62
2: P. J. Turner 2: Crabtree B. C. 


158 The Silver Goblets Challenge Cup Qfinal 165 The Thames Challenge Cup Qfinal
1: Hare & Watson hrr51_63 1: Crabtree B. C.  hrr51_64
2: Washburn & Ng 2: Thames R. C. 'A'


167 The Britannia Challenge Cup Qfinal 171 The Temple Challenge Cup Heat 3
1: Cambridge Univ.  hrr51_65 1: Exeter Univ. hrr51_66
2: Stevens & Stevens 2: Southampton Univ.


164 The Silver Goblets Challenge Cup Qfinal 170 The Britannia Challenge Cup Qfinal
1: Di Clementé & Cech hrr51_67 1: Imperial Coll., Lon.  hrr51_68
2: Casey & Sinclair 2: Isis B. C.


173 Double Sculls Qfinal 175 The Princess Elizabeth Challenge Cup Qfinal
1: Langridge & Wells hrr51_69 1: St. Paul's Sch. hrr51_70
2: Jaco

 



Club Rowing App


See More Henley Video
Some races stay with you
Make a Club Playlist
New Ways to Find Clips
HSBC Rowing 2012
Trentham Novice Double
Olympians at Henley 2001
Olympians at Henley 2000
Olympians at Henley 1999



David Flook  RowTv.co.uk