HRR

2013 2012 2011
2008 2009 2010
2005 2006 2007
2002 2003 2004
1999 2000 2001

UK

2013 2012 2011
2008 2009 2010
2005 2006 2007
2002 2003 2004
1999 2000 2001
2013 Events Video

Ross on Wye

Monday 26 August
rossrowingclub.co.uk

Gloucester Regatta
Sat-Sun 24-25 August
gloucester-rowing.org

Oxford City Royal
Saturday 18 August oxfordcityroyalregatta


Peterborough Summer

Saturday 10 August peterboroughcityrowing

Sudbury Regatta
Saturday 3 August
sudburyrowingclub.org.uk


Staines Amateur

Saturday 27 July
www.stainesregatta.com


Kingston Regatta

Saturday 13 July
kingstonregatta.co.uk/


Henley Royal Regatta

Wed-Sun, 3-7 July
www.hrr.co.uk/


Henley Regatta Qualifiers

Friday 28 June
www.hrr.co.uk/


Marlow Regatta

Saturday 15 June
www.themarlowregatta.com/

Reading Amateur
Saturday 8 June
reading-amateur-regatta.org


Metropolitan Regatta

Saturday 1 June
www.metregatta.org


Monmouth Regatta
Saturday 25 May www.monmouthrc.org.uk

Thames Ditton Regatta
Saturday 18 May
thamesdittonregatta.co.uk

Bedford Regatta

Saturday 11 May
bedfordrowing.co.uk

Wallingford Regatta
Sunday 11 May
wallingford.regatta.org.uk

Hammersmith Regatta
Saturday 27 April
hammersmithregatta.org/


Women's Eights Head of the River
Saturday 9 March
www.wehorr.org/results.htm/


Schools Head of the River
Thursday 7 March
www.shorr.org.uk/


2012 Events Video

Head of the River Fours
Saturday 10 November
www.hor4s.org.uk/


Diamond Jubilee RowingChampionships
Sat-Sun 20-21 September
britishrowing.org/djrc
gsheet PlayList

Evesham Regatta

Saturday 15 September
evesham-rowing-club.co.uk
gsheet PlayList


Ross on Wye
Monday 27 August
rossrowingclub.co.uk
gsheet PlayList


Gloucester Regatta
Sunday 26 August
gloucester-rowing.org
gsheet PlayList


Oxford City Royal
Saturday 18 August oxfordcityroyalregatta
gsheet PlayList


Peterborough Summer

Saturday 11 August peterboroughcityrowing

Sudbury Regatta
Saturday 4 August
sudburyrowingclub.org.uk
gsheet PlayList


Henley Town Regatta
Saturday 28 July
henleytownregatta.org.uk
gsheet PlayList


Staines Amateur
Saturday 21 July
www.stainesregatta.com

gsheet PlayList


Molesey Regatta
Saturday 14 July
moleseyregatta.co.uk/
gsheet PlayList


Kingston Regatta
Saturday 7 July
kingstonregatta.co.uk/
gsheet PlayList


Henley Royal Regatta
Wed-Sun, 27 June-1 July
www.hrr.co.uk/

gsheet PlayList

Henley Royal Regatta
Wed-Sun, 29 June-3 July
www.hrr.co.uk/


Henley Regatta Qualifiers
Friday 22 June
www.hrr.co.uk/

gsheet PlayList


Henley Womens Regatta

Sunday 17 June
www.hwr.org.uk/

gsheet PlayList


Marlow Regatta
Saturday 16 June
www.themarlowregatta.com/


Reading Amateur
Saturday 9 June
reading-amateur-regatta.org

gsheet PlayList


Metropolitan Regatta

Saturday 2 June
www.metregatta.org

Monmouth Regatta

Saturday 26 May www.monmouthrc.org.uk
gsheet PlayList


Twickenham Regatta

Saturday 19 May
twickenhamrc.net/regatta/
gsheet PlayList


Wallingford Regatta

Sunday 6 May
wallingford.regatta.org.uk
Schools Head of the River
Tuesday 20 March
www.wsbc.org.uk/shorr/


Head of the River
  
Saturday 17 March
http://www.horr.co.uk/


Women's Eights
Head of the River

Saturday 3 March
wehorr.org/results.htm




2011 Events Video
Head of the River Fours
Saturday 5 November
www.hor4s.org.uk/


Ross on Wye
Monday 29 August
rossrowingclub.co.uk
 
Gloucester Regatta
Sunday 28 August
gloucester-rowing.org
 

Oxford City Royal
Saturday 20 August oxfordcityroyalregatta

Peterborough Summer
Saturday 13 August peterboroughcityrowing

World Rowing
Junior Championships

Wed-Sun 3-7 August www.wrjc2011.com

Henley Town &
Visitors Regatta

Saturday 30 July henleytownregatta.org.uk

Staines Amateur
Saturday 23 July
www.stainesregatta.com


Molesey Regatta
Saturday 16 July
moleseyregatta.co.uk/
 

Kingston Regatta
Saturday 9 July
kingstonregatta.co.uk/

Henley Royal Regatta
Wed-Sun, 29 June-3 July
www.hrr.co.uk/


Henley Regatta Qualifiers
Friday 24 June
www.hrr.co.uk/


Henley Womens Regatta
Sunday 19 June
www.hwr.org.uk/


Marlow Regatta
Saturday 18 June
www.themarlowregatta.com/


Reading Amateur
Saturday 11 June
reading-amateur-regatta.org

 
Metropolitan Regatta
Sat-Sun 4-5 June
www.metregatta.org

 
Twickenham Regatta
Saturday 28 May
www.twickenham-regatta.org

Worcester Regatta
Saturday 21 May
www.wrc1874.co.uk/

Bedford Regatta
Saturday 14 May
bedfordrowing.co.uk

Thames Ditton Regatta
Saturday 7 May
thamesdittonregatta.co.uk

Wallingford Regatta
Sunday 1 May
wallingford.regatta.org.uk

Evesham Regatta
Saturday 30 April
evesham-rowing-club.co.uk

Hammersmith Regatta
Saturday 16 April
hammersmithregatta.org/


 

Henley Veterans Regatta, Saturday, 13 July 2002

 


65 Veteran E Coxed Fours Semi 66 Veteran G Double Sculls Semi
1: Tideway Scullers vet112_26 1: Heidelburger RC vet112_27
2: Marin RA , US 2: Auriol Kensington
67 Veteran C Double Sculls Semi 1 Veteran Single Sculls Semi
1: Quintin vet112_28 1: O Warner Osney Island BC vet112_29
2: City of Oxford 2: F Raschke, Auriol Kensington
2 Veteran Single Sculls Semi 3 Veteran D Double Sculls Semi
1: G Pooley, Crabtree vet112_30 1: Thames Tradesmen/Dart-Totnes vet112_31
2: I Law, Vale of Menteith 2: Henley/Upper Thames
4 Womens Veteran B Single Sculls Semi 5 Veteran C Coxless Pairs Semi
1: S Appelboom,Mortlake Anglian vet112_32 1: Warwick A vet112_33
2: R Caroe,Tideway Scullers 2: Warwick B
6 Veteran C Eights Semi 7 Veteran C Eights Semi
1: Bridgnorth vet112_34 1: Molesey vet112_35
2: Tideway Scullers 2: Thames
8 Womens Veteran C Eights Semi 9 Womens Veteran C Eights Semi
1: Dresdner Ruderverein, Germany vet112_36 1: Bedford Composite vet112_37
2: Molesey 2: Walbrook & Royal Canoe Club
10 Veteran E Double Sculls Final 11 Womens Veteran D Single Sculls Final
1: Erith vet112_38 1: L Hall , Potomac, US vet112_39
2: Auriol Kensington 2: H Stainforth , Durham
12 Veteran E Coxless Pairs Final 13 Veteran D Coxed Fours Final
1: Tideway Scullers vet112_40 1: Berwick/Cambois vet112_41
2: York City 2: Marin BC, US
14 Veteran E Eights Final 15 Womens Veteran B Double Sculls Final
1: Igor Offenbach, Germany vet112_42 1: Leicester vet112_43
2: Long Beach Composite 2: Upper Thames
16 Veteran F Single Sculls Final 17 Veteran C Coxed Quad Sculls Final
1: W Busch, Crefelder, Germany vet112_44 1: Norwich vet112_45
2: M Gefter,Cambridge BC, US 2: Tyne
18 Womens Veteran B Coxless Pairs Final 19 Veteran C Coxless Fours Final
1: Tideway Scullers vet112_46 1: Thames vet112_47
2: Peterborough City 2: Quintin
20 Veteran B Eights Final 21 Womens Veteran B Eights Final
1: Bewl Bridge/Tyrian vet112_48 1: Tideway Scullers vet112_49
2: Wallingford 2: Putney Town
22 Veteran D Double Sculls Final 23 Womens Veteran D Double Sculls Final
1: Lea vet112_50 1: Potomac, US vet112_51
2: Thames Tradesmen/Dart-Totnes 2: Tideway Scullers
24 Veteran E Coxed Quad Sculls Final 25 Veteran D Coxless Pairs Final
1: Cambridge BC, US vet112_52 1: Long Beach Composite vet112_53
2: Tideway Scullers 2: Greenbank Falmouth
26 Veteran E Coxless Fours Final 27 Veteran D Eights Final
1: Tideway Scullers vet112_54 1: Upper Thames vet112_55
2: Marin RA, US 2: Walbrook & Royal Canoe Club
28 Veteran G Coxed Quad Sculls Final 29 Veteran F Double Sculls Final
1: Igor Offenbach, Germany vet112_56 1: Breda,Holland vet112_57
2: Eton Mission 2: Peterborough City
30 Veteran C Single Sculls Final 31 Womens Veteran C Single Sculls Final
1: P Atkinson,Dart-Totnes vet112_58 1: K Grose, Tideway Scullers vet112_59
2: A Rudkin, Canterbury Pilgrims 2: J Skipper, Putney Town
32 Veteran B Coxed Quad Sculls Final 33 Womens Veteran B Quad Sculls Final
1: Bewl Bridge vet112_60 1: Leicester vet112_61
2: Norwich 2: Weybridge
34 Veteran F Coxless Pairs Final 35 Veteran C Coxed Fours Final
1: Koblenzer/Seigberger vet112_62 1: Nottingham & Union vet112_63
2: Molesey 2: Thames
36 Veteran C Coxed Fours Final 37 Womens Veteran C Coxed Fours Final
1: Staines vet112_64 1: Sons of the Thames vet112_65
2: Quintin 2: Dresdner Ruderverein, Germany
38 Veteran B Coxless Fours Final 39 Veteran F Eights Final
1: Wallingford vet112_66 1: Long Beach Composite vet112_67
2: Quintin 2: Melbourne Univ, Australia
40 Veteran E Single Sculls Final 41 Bankside Bankside
1: D Howat,Pagosa RC US vet112_68 Bankside vet113_01
2: J Poland, Dart-Totnes The Barn Bar
42 Bankside Bankside 43 Veteran D Coxed Quad Sculls Final
Bankside vet113_02 1: Lea vet113_03
The Temple 2: Breda
44 Veteran H Single Sculls Final 45 Veteran E Coxed Fours Final
1: M Collier,Nottingham & Union vet113_04 1: Berwick/Cambois vet113_05
2: A Botterill, Lea 2: Tideway Scullers
46 Veteran D Coxless Fours Final 1 Veteran G Double Sculls Final
1: Upper Thames vet113_06 1: Heidelburger RC vet113_07
2: Aarhus Studenten, Denmark 2: Auriol Kensington
2 Veteran Single Sculls Final 3 Womens Veteran B Single Sculls Final
1: G Pooley, Crabtree vet113_08 1: S Appelboom,Mortlake Anglian vet113_09
2: O Warner Osney Island BC 2: S Brown, X-Press
4 Veteran C Coxless Pairs Final 5 Veteran B Coxed Fours Final
1: Warwick A vet113_10 1: Thames vet113_11
2: Warwick B 2: Quintin
6 Veteran F Coxless Fours Final 7 Veteran C Eights Final
1: Henley vet113_12 1: Molesey vet113_13
2: de Maas, Holland 2: Bridgnorth

 



Club Rowing App


See More Henley Video
Some races stay with you
Make a Club Playlist
New Ways to Find Clips
HSBC Rowing 2012
Trentham Novice Double
Olympians at Henley 2001
Olympians at Henley 2000
Olympians at Henley 1999



David Flook  RowTv.co.uk