Henley Finals

2005 2006 2007
2002 2003 2004
1999 2000 2001





2008 Events
Womens Head of the River  Saturday  1 March, 10.00  

www.wehorr.org/results.htm
Head of the River     
Saturday 15 March, 09.45

http://www.horr.co.uk/

 
2007 Events
Head of the River     
Saturday 31 March   Google Video

Provisional resuts
Womens Head of the River     
Saturday 17 March   Google Video

www.wehorr.org/results.htm
Schools Head of the River 
Thursday 15 March   Google Video
www.wsbc.org.uk/shorr/
Evesham Regatta
Saturday, 5 May 56
www.evesham-rowing-club.co.uk
Bedford Amateur Regatta   56
Saturday 12 May 
www.bedfordregatta.co.uk
Twickenham Regatta 
Saturday 20 May        56
www.twickenham-regatta.org/
Metropolitan Regatta
Saturday 2 June      56
www.metregatta.org/
Reading Amateur
Sat 16 June          56
www.reading-amateur-regatta
Henley Womens Regatta
Friday 22 June   56
www.hwr.org.uk/
Marlow Regatta
Saturday 23 June       56
www.marlowregatta.org.uk/
Henley Womens Regatta
Sunday 24 June   56
www.hwr.org.uk/

2006 Events 
Evesham Regatta
Sat 29  April  bb 56
www.evesham-row ing-club.co.uk
Wallingford Regatta
Sunday 30 April bb
Dorney Lake: 1500 metres 6/7 lanes.              Google Video
www.wallingford. regatta.org.uk
Ghent May Regatta 
Sat 6 & Sun 7 May bb Belgian Seniors      Google Video Flemish Juniors      Google Video
1,651 entries, 4,000 seats
www.krsg.be/regatta/?mainmenu
Bedford Amateur Regatta   bb 56
Saturday 13 May Britain's largest one-day river regatta
www.bedfordregatta.co.uk
Twickenham Regatta bb 56
Saturday 20 May Enclosure: Buccleuch Gardens Richmond
www.twickenha m-regatta.org/
Metropolitan Regatta
Saturday 3 June 
Dorney Lake  bb 56
www.metregatta.org/
Metropolitan Regatta
Saturday 4 June 
Dorney Lake bb 56
www.metregatta.org/
Reading Amateur
Sat-Sun 10 June  1500 meters, head- to-head, bank umpiring  bb 56
www.reading-ama teur-regatta.org/
Henley Womens Regatta
Fri-Sun 16-18 June Record entry. I 8 & I4 qualifying time trials Friday morning bb 56
www.hwr.org.uk/
Marlow Regatta
Saturday 17 June Dorney Lake   bb 56
www.marlowr egatta.org.uk/
Henley Royal Regatta
Wednesday 28 June to Sunday 2 July
Wed, Thu, Fri, Sat, Sun
http://www.hrr.co.uk
Henley Veteran Regatta
Fri-Sat 7-8 July
1000m of Royal Regatta course     bb
http://www.utrc.org.uk/
Henley Town & Visitors Regatta
Sat 29 July
1000m of Royal Regatta course.    bb 56
henleyrowingclub.org
Sudbury Regatta
Sat 5 August    bb 56
Constable country 650m upstream Daring bends
www.sudbury.r owing.org.uk
Peterborough Summer Regatta
Sat 12 August bb 56
1000 metres 4-lanes
peterborough cityrowing.co.uk
Oxford Royal Regatta
Sat 19 August bb 56
1000m downstream 
www.oxfordro wing.co.uk/corc/
Gloucester Regatta
Saturday 26 August 750m.  Temporary move to Ross. bb 56
www.gloucest er-rowing.org/
Bristol Avon Regatta
Sunday 27 August. 500m on Bristol docks  bb 56
www.baregatta.org.uk/
Ross on Wye Regatta
Sunday 27 August. 
 200 crews 750m bb 56
www.rossrow ingclub.co.uk
Worcester Sprint Regatta
Saturday 9 Sept
Last summer regatta.  450m straight buoyed course. .  bb 56
www.wrc1874.co.uk


Henley Royal Regatta, Saturday 5 July 2003


58 The Stewards Challenge Cup [QFinal1] 1 The Fawley Challenge Cup [QFinal1]
1: Victoria City RC, CAN hrr148_03 1: Sydney RC, AUS hrr148_17
2: Princeton Training Center, USA Still 2: The Windsor Boys' School Still
Verdict: ¾ length Time: 6.38 Verdict: 2½ lengths Time: 6.59
2 The Mens Doubles Challenge Cup [QFinal1] 3 The Fawley Challenge Cup [QFinal2]
1: D A Gabel & K D Smack hrr148_18 1: Malvern Prep School, USA hrr148_19
2: L M G Cairns & R J Twyman Still 2: Hamburger und Germania, GER Still
Verdict: easily Time: 7.28 Verdict: 1¼ lengths Time: 7.01
4 The Mens Doubles Challenge Cup [QFinal2] 5 The Fawley Challenge Cup [QFinal3]
1: B Mueller & M Weiss hrr148_20 1: Marlow RC & King's Worcester hrr148_21
2: S F Dance & A M Rennie Still 2: St Peter's School Still
Verdict: easily Time: 7.32 Verdict: not rowed out Time: NTT
6 The Mens Doubles Challenge Cup [QFinal3] 7 The Fawley Challenge Cup [QFinal4]
1: M S Inglls & T Pascall hrr148_22 1: Anglican & St Joseph's, AUS hrr148_23
2: R A Hosking & R Wilder Still 2: Leander Club Still
Verdict: 2¾ lengths Time: 7.17 Verdict: 2½ lengths Time: 6.51
8 The Mens Doubles Challenge Cup [QFinal4] 9 The Silver Goblets Challenge Cup [Semi Final1]
1: A J S MacAlister & T C Gale hrr148_24 1: J E Cracknell & M C Pinsent hrr148_25
2: E F Demetriou & D B Kitchel Still 2: R P Di Clementé & D Cech, SAfrica Still
Verdict: 2½ lengths Time: 7.24 Verdict: ¾ length Time: 7.10
10 The Princess Grace Challenge Cup [Semi Final1] 11 The Diamond Challenge Sculls [Semi Final1]
1: Australian Inst of Sport, AUS hrr148_26 1: A W Campbell hrr148_27
2: Leander & Tideway Scullers' Still 2: S D Goodbrand Still
Verdict: 2¼ lengths Time: 7.13 Verdict: ½ length Time: 7.40
12 The Thames Challenge Cup [Semi Final1] 13 The Mens Quadruple Sculls [Semi Final1]
1: London RC 'A' hrr148_28 1: Leander Club 'A' hrr148_29
2: Lady Elizabeth BC, IRL Still 2: Nottingham & Union RC Still
Verdict: ½ length Time: 6.27 Verdict: 2½ lengths Time: 6.46
14 The Visitors Challenge Cup [Semi Final1] 15 The Britannia Challenge Cup [Semi Final1]
1: NUIG & Skibbereen RC IRL hrr148_30 1: University of London 'A' hrr148_31
2: ARSR Skadi, NED Still 2: Isis BC 'A' Still
Verdict: 1 foot Time: 6.41† Verdict: 1 length Time: 7.04
16 The Remenham Challenge Cup [Semi Final1] 17 The Princess Elizabeth Challenge Cup [Semi Final1]
1: NSW & Australian Insts, AUS hrr148_32 1: Pangbourne College hrr148_34
2: Brown University, USA Still 2: Belmont Hill School, USA Still
Verdict: 4 lengths Time: 6.59†= Verdict: 2/3 length Time: 6.34
18 The Diamond Challenge Sculls [Semi Final2] 19 The Mens Quadruple Sculls [Semi Final2]
1: B P Hopkins hrr148_35 1: Commercial RC, IRL hrr148_54
2: J J van Mensch Still 2: Molesey BC Still
Verdict: 1 length Time: 7.59 Verdict: 2¼ lengths Time: 6.31†
20 The Princess Royal Challenge Cup [Semi Final1] 21 The Temple Challenge Cup [Semi Final1]
1: C J Oliver, Australia hrr148_55 1: Princeton University 'A', USA hrr148_56
2: S L Norwood, Canada Still 2: ASR Nereus, NED Still
Verdict: 1 length Time: 8.39 Verdict: 1½ lengths Time: 6.27
22 The Visitors Challenge Cup [Semi Final2] 23 The Remenham Challenge Cup [Semi Final2]
1: Cambridge University hrr148_57 1: Western RC & Victoria, CAN hrr148_58
2: Harvard University, USA Still 2: Radcliffe Crew, Harvard, USA Still
Verdict: ¾ length Time: 6.48 Verdict: 4 lengths Time: 7.02
24 The Stewards Challenge Cup [Semi Final1] 25 The Ladies Challenge Plate [Semi Final1]
1: Gorge Rowing Centre, CAN hrr148_59 1: Rutgers University, USA hrr148_60
2: Bagsvaerd Roklub, DEN Still 2: Leander Club Still
Verdict: 2/3 length Time: 6.36 Verdict: 1¼ lengths Time: 6.27
26 The Queen Mother Challenge Cup [Semi Final1] 27 The Princess Elizabeth Challenge Cup [Semi Final2]
1: Gdansk and Warszawa, POL hrr148_62 1: St Edward's School hrr148_63
2: Leander & Tideway Scullers' Still 2: Noble & Greenough School, USA Still
Verdict: 1 length Time: 6.36 Verdict: ½ length Time: 6.35
28 The Silver Goblets Challenge Cup [Semi Final2] 29 The Ladies Challenge Plate [Semi Final2]
1: J L Read & B D Volpenhein, USA hrr148_64 1: University of Washington, USA hrr148_65
2: S Skelin & N Skelin, Croatia Still 2: Molesey BC & Imperial College Still
Verdict: easily Time: 7.12 Verdict: ¼ length Time: 6.11
30 The Princess Grace Challenge Cup [Semi Final2] 31 The Thames Challenge Cup [Semi Final2]
1: TSSKA Ukraine, UKR hrr148_66 1: Homberger Ruderklub, GER hrr148_80
2: Thames RC Still 2: Molesey BC Still
Verdict: 5 lengths Time: 7.29 Verdict: 3¼ lengths Time: 6.26
32 The Queen Mother Challenge Cup [Semi Final2] 33 The Stewards Challenge Cup [Semi Final2]
1: TSSKA Ukraine, UKR hrr148_81 1: Victoria City RC, CAN hrr148_82
2: Mainzer R-V & R-G Wiking, GER Still 2: Danmarks Rocenter, DEN Still
Verdict: 1 length Time: 6.30 Verdict: 2 lengths Time: 6.35
34 The Britannia Challenge Cup [Semi Final2] 35 The Wyfold Challenge Cup [Semi Final1]
1: Goldie BC hrr148_84 1: Thames RC 'A' hrr148_85
2: Univ College, Dublin, IRL Still 2: Mülheim/Ruhr eV, GER Still
Verdict: 2/3 length Time: 7.06 Verdict: 5 lengths Time: 6.55
36 The Princess Royal Challenge Cup [Semi Final2] 37 The Temple Challenge Cup [Semi Final2]
1: D R Martin, Australia hrr148_86 1: Princeton University 'B', USA hrr148_87
2: N K L Ashcroft Still 2: Harvard University, USA Still
Verdict: 2 lengths Time: 8.51 Verdict: 1¼ lengths Time: 6.23
38 The Prince Philip Challenge Cup [Semi Final2] 39 The Wyfold Challenge Cup [Semi Final2]
1: Leander Club hrr148_88 1: Army RC hrr148_89
2: Upper Thames RC Still 2: Worcester RC Still
Verdict: 3½ lengths Time: 7.17 Verdict: 4½ lengths Time: 7.03
40 The Fawley Challenge Cup [Semi Final1] 41 The Mens Doubles Challenge Cup [Semi Final1]
1: Malvern Prep School, USA hrr148_90 1: B Mueller & M Weiss hrr148_91
2: Sydney RC, AUS Still 2: D A Gabel & K D Smack Still
Verdict: 2 lengths Time: 7.02 Verdict: 2¾ lengths Time: 7.21
42 The Fawley Challenge Cup [Semi Final2] 43 The Mens Doubles Challenge Cup [Semi Final2]
1: Marlow RC & King's Worcester hrr148_92 1: M S Inglls & T Pascall hrr148_93
2: Anglican & St Joseph's, AUS Still 2: A J S MacAlister & T C Gale Still
Verdict: 3½ lengths Time: 6.49 Verdict: 2 feet Time: 7.15